Tuesday, 09 February 2010
Начало Новини Последни новини Гемзарът свърши. Дудов в отпуск.

Регистрация

Регистрацията ще Ви позволи да получите допълнителна информация, както и да получавате съобщения при излизането на нова статия.





Lost Password?
No account yet? Register

В едно изречение

  • До 40% орязаха бюджетите на болниците. Още...
  • Здравната реформа е на път да преобърне обществените нагласи към кабинета. Още...
  • Пациенти с белодробни заболявания остават без лечение. Още...
  • Нанев качи здравната реформа на хеликоптери. Още...
  • В здравеопазването ни - големи срещу малки. Още...
  • Болните болници. Още...
  • Близо 160 болници ще фалират до края на годината. Още...
  • 21 болници откриват сезона на закриванията. Още...
  • Общините: Реформата не може да се гради върху противопоставяне. Още...
  • Отрязаха лекарствата на болни от множествена склероза. Още...
  • Лекари и пациенти на бунт срещу закриването на болници. Още...
  • Болнични директори към премиера Борисов: На изборите не обещавахте закриване на 200 болници!. Още...
  • ДАНС проверява "Остеотек", която е платила пътуване на здравния министър до САЩ. Още...
  • Затварят 150 болници. Още...
  • Здравната каса слага лимит и на безплатните лекарства. Още...
  • НЗОК фалира практики на семейни лекари. Още...
  • От утре лекарите ще искат пари от всички пациенти. Още...
  • ВМА ще завърши годината с около 11 млн. лв. дългове. Още...
 
Гемзарът свърши. Дудов в отпуск. PDF Print E-mail

ImageМинистерството на здравеопазването е спряло доставките на лекарствения продукт Гемзар в цялата страна. Неофициалната информация е, че количествата са изчерпани.
За това ни съобщи М.Р. от град София. Същият е с карцином на панкреаса. М.Р. се е подложил на операция на панкреаса, а в последствие и на операция за изваждане на бъбрек, заради метастази. В последствие са установени метастази и на черния дроб. Средство на избор и единствен медикамент, на който е чувствителен този вид карцином е Гемзар. Цената на една доза е 292 лева. Предписаният курс на лечение е 6 последователни дози. Поради липсата на доставки на Гемзар, пациентът е бил принуден да закупи първите четири флакона. При поредното му запитване до онкологичния диспансер в София са му отговорили, че Гемзар няма и няма да има поне до края на 2009 година.
Проверката ни установи, че всички договорени за 2009 година количества от лекарството са изчерпани. До този момент министерството на здравеопазването не е предприело никакви действия за осигуряване на допълнителни количества. Така хиляди болни с рак на панкреаса, рак на белия дроб и рак на пикочния мехур са поставени пред дилемата или да заплатят по над 1000 лева за курс на лечение или да умрат.

 

Това е поредният случай на нехайство и безотговорност от страна на министерството на здравеопазването, което има задължение по силата на закона и на Наредба 34 да осигури безплатното лечение на онкологично болните. И ако министърът на здравеопазването има оправданието, че е отскоро на тази длъжност и проблемите в голяма степен са наследени от предишното управление, то няма никакво оправдание за националния консултант по онкология и съветник на министъра по лекарствената политика доцент Асен Дудов. Същият заема тези длъжности от години и до този момент не е предприел нищо за да се подобри лекарствоснабдяването за болните с онкологични заболявания. Дудов играе централна роля при определянето на количествата, провеждане на търгове и осигуряване на доставките на лекарствата по Наредба 34. Цялата тази дейност се провежда по един напълно непрозрачен начин и при липса на ясни правила и процедури. Същевременно МЗ отказва всякаква информация за проблемите на снабдяването, включително и по реда на Закона за достъп до обществена информация. Сега, когато в края на годината има остър недостиг не само на Гемзар, но и на Фемара, Зомета и редица други противоракови лекарства, националният консултант Дудув е излязъл в платен отпуск и никой в МЗ не желае да предприеме каквото и да било в негово отсъствие.
Ние не знаем, докога министъра ще търпи това безобразие, но в крайна сметка цялата отговорност ще се стовари върху него.
Широко рекламираният Одитен комитет за контрол над лекарствената политика, в който бяха включени и представители на пациентски организации все още не е започнал работа, макар че всички нормативни основания за това са налице. Главният секретар на МЗ, г-жа Николова, която е и председател на Одитния комитет, до сега не можа да намери време да го свика.
Ние си даваме сметка, че много от проблемите са наследени от предишното Правителство, но изминаха три месеца, откакто министър Нанев встъпи в длъжност и времето за оправдания изтече. Време е МЗ да предприеме спешни мерки за решаването на проблемите, защото оправданията не лекуват.
ЦЗПЗ призовава всички пациенти, на които са отказани лекарства по Наредба 34 да изпращат жалби до нас и до министерството на здравеопазването. Имаме готовност да съдействаме на всички, които искат да заведат съдебни искове срещу министерството на здравеопазването за нанесените им имуществени и неимуществени щети.

 

 
< Prev   Next >

Анкета

Подкрепяте ли протестите срещу закриването на болници?