Нашият офис се намира тук:

Анализи

  • За какво се доплаща и за какво не в болниците?

    Независимо, че Конституцията говори за безплатна медицинска помощ, тя не е такава и то не само защото здравните осигуровки се плащат от гражданите, а заради доплащането, което е законово регламентирано. Нормативната уредба разделя доплащането на две големи групи.

  • Краткият отговор е "Не"

    Притеснително, за здравните власти, се оказа решението на родителите да не се съгласят децата им да бъдат изследвани с бърз антигенен тест. Изследването беше предложено като безплатно и доброволно и трябваше да се извърши на място в детската градина или училището, но беше отхвърлено кратко „ не“ . Родителите обаче не са малка, затворена субкултура. Те са преобладаваща част от обществото и мнението и реакцията им е изключително показателна.

    Какво е антигенен тест, как се прави и защо се прави?

  • Ваксинирането не е състезание за престиж

    България продължава да е на последно място по поставени ваксини на глава от населението в Европейския съюз. До 10 март в страната ни са били поставени ваксини (единична доза) на 4.45 на 100 души население. Като изключим Литва, която е с близки до нашите показатели, следващата страна с най-малко ваксинации е Чехия с коефициент 8,85 или два пъти повече ваксинирани хора от нас. Средният показател за Европейския съюз е почти 10 ваксини на всеки 1000 души население.

  • Докога ще продължи локдауна?

    Правителството обяви пълен локдаун на територията на цялата страна от понеделник 22 март за срок от 10 дни. Преустановяват се присъствените учебни занятия, посещенията в детски градини и детски ясли, конгресно-конферентни мероприятия, семинари, конкурси, обучения, културни и развлекателни мероприятия, събирания и тържества от частен характер,  спортни мероприятия. Забранява се посещенията на фитнес центрове, спортни зали и клубове и плувни басейни и комплекси, СПА центрове, всички заведения за хранене и развлечения, игралните зали и казина, търговските центрове, магазините с нетна търговска площ над 300 кв. М, провеждането на групови туристически пътувания.

  • AstraZeneka – Бъг във ваксината или Бъг в информацията

    Ваксината на AstraZeneka и реакциите на не малко държави към нея, несъмнено подкопа и без това, не до там стабилното доверие във ваксините срещу Ковид-19.
    Миналата пролет това беше една от най-обещаващите ваксини, особено на фона иновативните РНК ваксините, които дори бяха определени като „недоказани“ и „странни“ от водещия оксфордски учен Д-р Ейдриън Хил.
    Последваха обаче два случая на временно спиране на клиничните проучвания, заради внезапни здравословни проблеми при участници, за които по-късно беше доказано, че нямат общо с ваксината.

  • Рекордна смъртност през 2020. Умрели са два пъти повече, отколкото са се родили

    НСИ публикува новите данни за населението.
    Демографска ситуация в страната през 2020 година се характеризира с:
    Намаляване и застаряване на населението;
    Намаляване на броят на живороденитe деца;
    Нарастване на броят на умрелите;

  • Кой и как засягат готвените изменения в наредбата за ТЕЛК

    Министерство на здравеопазването е внесло проект изменение и допълнение на Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ)
    Промените би трябвало да се премахнат съществуващите недостатъци в нормативната уредба, касаещи определени заболявания или групи заболявания. Кого и как ще засегнат измененията, ако бъдат приети така както са планирани.

  • Това е един много лош план

    В последните дни в Народното събрание се води дебат за Плана за възстановяване и устойчиво развитие, изготвен от Правителството на Бойко Борисов. Планът е необходим за да се обоснове получаването на 12 млрд. лева безвъзмездна финансова помощ и 9 млрд. лева безлихвени заеми по програмата NextGenerationEU.
    NextGenerationEU е временен инструмент за стимулиране на възстановяването на страните от COVID-19 и ще бъде най-големият пакет от стимули, финансиран някога от бюджета на ЕС.

  • Позорни места за България в световна класация за трансплантации

    България заема позорните последни места по брой трансплантации на органи в света. Към края на миналата година броят на чакащите трансплантация у нас е 1098, а чакане е обикновено единственото решение, което се предлага През миналата година в списъка са попаднали 133 човека, а страната ни е имала само 4ри трупни донора. Общият брой на трансплантациите у нас за 2020г. са скромните 16, повечето, от които от живи донори.
    Проблемът на българският пациент чакащ за трансплантация е сериозен, а време няма. Всеки попаднал в списъка е изправен пред следните факти:

  • Защо имуноглобулинът изчезна от аптеките?

    Човешкият нормален имуноглобулин като медикамент се използва за лечение на редица заболявания, свързани с имунен дефицит, като Синдром на вродения имунодефицит, Синдром на Гилен-Баре, болест на Кавазаки и др. Получава се след обработка на кръв. В България се произвежда от държавната фирма Бул Био - НЦЗПБ ЕООД, под наименованието Имуниглобулин интакт.

  • Рекордно нисък брой хоспитализации през 2020г.

    Колко натоварени са били лечебните заведения през 2020г., година на пандемия, в която многократно станахме свидетели гледки, при които пациенти обикалят от болница в болница с близки или с линейки, защото никъде не ги приемат. 

  • Кой съвет разреши смесването на ваксините?

    Държавата продължава да настоява върху решението си да разреши смесването на два различни вида ваксини. В неделя, изп. Директор на ИАЛ, Богдан Кирилов, отново се изказа по темата :
    Разгледахме казуса с хората, които не искат да си поставят втора доза от препарата (на астра зенека бел. Ред. ) , с Националния ваксинационен щаб. Взехме решение да бъде поставяна втора доза от РНК ваксина след 84-я ден, тоест когато приключи по кратка характеристика периодът за поставянето на втора доза от аденовирусната ваксина".

  • Да закръглим на 2 милиона

    От годишният отчет на здравното министерство, за изпълнението на програмния бюджет към 31.12.2020 г., става ясно, че с постановление на министерски съвет от 13 август, са одобрени допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2020 г. за "закупуване, доставка, монтаж и пускане в експлоатация на апаратура за диагностика и интервенционални изследвания за нуждите на „УМБАЛСМ Н. И. Пирогов” ЕАД;"
    Средствата са предоставени по Бюджетна програма „Осигуряване на медицинска помощ на специфични групи от населението и са в размер на 2 454 000 лв.

  • Колко може да се забави, най-бавната ваксинация в ЕС?

    Вече 5 месеца в България тече ваксинационна кампания срещу Ковид 19. Приоритетите на бившите здравни власти поставиха възрастните хора и хората с хронични заболявания в последните етапи на ваксинационния план.
    Единственото неоспоримо решение, което беше взето от много държави в света е  първо медицинските лица.

  • Вече цяло десетилетие, недоносени бебета обикалят България за да се лекуват

    Вече почти 10 години, пред здравната система система стои недопустим проблем, касаещ лечението на някои деца и недоносени бебета . У нас не съществува клинична пътека за Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) под пълна анестезия. Не съществува и диагностична процедура за бебета родени преждевременно, с очно заболяване. Оказва се, че бебета в кувьоз, трябва да пропътуват стотици километри, за да бъдат лекувани, а деца с онкологични заболяване на очите да отидат в чужбина за да им направят ЯМР.

  • Аномалии в здравната система

    Публикуваните от НСИ данни за здравната система, потвърдиха това, което знаем от години.
    Имаме твърде много болници, за които не достига персонал, а дори този който го има е неравномерно разпределен. В годината белязана от Ковид 19,  здравната система изглежда така, сякаш пандемия не е имало.  В сравнение с миналата година заетостта дори се е понижила.

  • Ефикасни ли са в действителност ваксините срещу Covid-19

    Ваксинационния процес не тече с еднаква интензивност в цял свят, някои държави вече са ваксинирали с най- малко 1 доза над 70% от населението, други  - 10. Ковид – 19, обаче продължава да се разпространява, а най-новият му вариант, Делта, беше регистриран в България. Ефикасни ли са ваксини и в какво се случва в „ имунизираните държави“:

  • Доц. Х. Хинков: Трябва да си дадем сметка, че българският народ не вярва на здравните власти

    Доц. Христо Хинков е директор на НЦОЗА от декември 2014 г. По специалност е психиатър, завършва медицина през 1980 г. и магистратура по здравен мениджмънт през 2002 г. Специализирал е в Япония, САЩ, Холандия, Белгия. Участвал е активно във възстановяването на БЛС през 1990 г. и е бил избиран в управителните органи на съюза.

  • Усещане за безнаказаност с елементи на бащиния

    Между проверките на НЗОК, протестите, заплахите и оправданията от страна лекарите, много ясно показа основен проблем и постави екзистенциален за българското здравеопазване въпрос – къде в тази „битка“ стои пациентът.

  • Имало ли е фиктивни пациенти в болница, когато хората умираха по стълбите и в линейките?

    "Момчетата от джипа" със сетни сили се опитват да измесят фокуса от темата с 400 фалшиви хоспитализации в болница ‚Пирогов“
    Изглежда са се хванали за единствената, за която са намерили някакъв подпис, истински или не, и се опитват да я поставят в центъра на проблема.
    Фактът, че под ръководството на проф. Балтов, са източени над 1млн.лв в поверената му болница от НЗОК остава все така категоричен, колкото и усилия да се полагат да се говори за нещо друго.
    От всичко казано до тук стана ясно, че има 400 фалшиви хоспитализации, доказани при проверка на НЗОК и от болница „Пирогов“ искат оставката на тези, които си позволиха да го кажат.

Страница 1 от 2