Добрият сън може да изиграе роля в поддържането на вашето сърце и цялостното здраве, и може би дори в това колко дълго живеете, според ново изследване, представено на годишната научна сесия на Американския колеж по кардиология заедно със Световния конгрес по кардиология.
Проучването установи, че младите хора, които имат по-добри навици за сън, е по-малко вероятно да умрат преждевременно. Освен това данните показват, че около 8% от смъртните случаи по каквато и да е причина могат да се дължат на лош сън.
„Видяхме ясна връзка „доза-отговор“, така че колкото се подобрява качеството на съня, толкова стъпаловидно се понижава смъртността от всякакви причини, включително и от сърдечно-съдови заболявания“, казва д-р Frank Qian, MD, специалист по вътрешни болести в Beth Israel Deaconess Medical Center, клиничен сътрудник по медицина в Харвардското медицинско училище и съавтор на изследването. „Мисля, че тези открития подчертават, че просто получаването на достатъчно часове сън не е достатъчно. Наистина трябва да имате спокоен сън и да нямате много проблеми със заспиването и спокойния сън.“
За своя анализ Qian и екипът са включили данни от 172 321 души (средна възраст 50 и 54% жени), които са участвали в Националното здравно интервю между 2013 и 2018 г. Това проучване се провежда всяка година от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC ) и Националния център за здравна статистика, за да помогне за измерване на здравето на населението на САЩ и включва въпроси относно съня и навиците за сън. Qian каза, че това е първото проучване, доколкото му е известно, за използване на национално представителна популация, за да се види как няколко поведения на съня, а не само продължителността на съня, могат да повлияят на продължителността на живота.
Участниците в проучването са били проследени за средно 4,3 години, през което време са починали 8681 души. От тези смъртни случаи 2610 смъртни случая (30%) са от сърдечно-съдови заболявания, 2052 (24%) са от рак и 4019 (46%) се дължат на други причини.
Изследователите оцениха пет различни фактора за качествен сън, по скала, която те създадоха въз основа на отговорите, събрани като част от проучването. Факторите включват: 1) идеална продължителност на съня от седем до осем часа на нощ; 2) затруднено заспиване не повече от два пъти седмично; 3) проблеми със заспиването не повече от два пъти седмично; 4) неизползване на лекарства за сън; и 5) да се чувствате добре отпочинали след събуждане поне пет дни в седмицата. На всеки фактор беше дадена нула или една точка за всеки, за максимум пет точки, което показва най-високо качество на съня.
„Ако хората имат всички тези идеални навици на сън, те обикновено ще живеят по-дълго“, каза Qian. "Така че, ако можем да подобрим съня като цяло и да преодолеем на нарушенията на съня, може да сме в състояние да предотвратим част от преждевременната смъртност."
За анализа изследователите са контролирали и други фактори, които може да са повишили риска от смърт, включително по-нисък социално-икономически статус, тютюнопушене и консумация на алкохол и други медицински състояния. В сравнение с индивидите, които са имали от нула до един благоприятни фактори за сън, тези, които са имали и петте, са имали 30% по-малка вероятност да умрат по някаква причина, 21% по-малка вероятност да умрат от сърдечно-съдови заболявания, 19% по-малка вероятност да умрат от рак и 40% по-малко вероятно е да умрете по причини, различни от сърдечни заболявания или рак. Qian каза, че тези други смъртни случаи вероятно се дължат на злополуки, инфекции или невродегенеративни заболявания, като деменция и болестта на Паркинсон, но са необходими повече изследвания.
Сред мъжете и жените, които съобщават, че имат всичките пет показателя за качествен сън (резултат пет), очакваната продължителност на живота е била с 4,7 години по-голяма за мъжете и с 2,4 години по-голяма за жените в сравнение с тези, които нямат нито един или само един от петте благоприятни елемента на съня. Необходими са повече изследвания, за да се определи защо мъжете с всичките пет нискорискови фактора на съня са имали двойно увеличение на продължителността на живота в сравнение с жените, които са имали същото качество на съня.
„Дори от ранна възраст, ако хората могат да развият тези добри навици за сън и имат добра хигиена на съня като цяло, това може да бъде от голяма полза за цялостното им дългосрочно здраве“, каза Qian , добавяйки, че за настоящия анализ те са оценили увеличаването на очакваната продължителност на живота, започвайки от 30-годишна възраст, но моделът може да се използва за прогнозиране на ползите и в по-напреднала възраст. „Важно е по-младите хора да разберат, че много здравословни поведения се натрупват с течение на времето. Точно както обичаме да казваме, „никога не е твърде късно да спортувате или да спрете да пушите“, също никога не е твърде рано. И трябва да говорим по-често оценяване на съня."
Източник: sciencedaily.com