По-малко от 60 хил. пенсионери са се ваксинирали срещу COVID-19, след обявяване на финансовия стимул от 75 лв. Мярката беше предложена от Премиера в края на миналата година и имаше за цел да мотивира поне 300 хиляди души. Мотивираните се оказаха едва 60 хиляди, но бонус получиха и още 694 хиляди ваксинирали се през 2021 г., въпреки че са го направили съвсем доброволно и без обещания за надбавки.
Така държавата похарчи 56,5 млн. лева за да ваксинира под 1% процент от населението. Можем да обърнем в сумата в оборудване на за болници, ремонт на бази, линейки или най-добре в капачки, но ни остава единствено успокоението, че поне са зарадвали 750 хил. пенсионери.
По-важно е защо не проработи идеята и отговорът е много прост - мярката беше въведена почти едновременно с новата здравната политика, която едновременно призоваваше за спазване на мерки и ваксинация, но и намекваше, че мерките ще се разхлабват. Съвсем естествено и както обикновено, когато дясната ръка не знае какво прави лявата, се получава средно нищо, а в нашия случай – доста скъпо нищо.
Тази хипотеза се потвърждава и тоталния неуспех на кампанията „+ мен“, стартът, на която пак по примера за двете ръце, съвпадна с отмяната на епидемичната обстановка. С това (иначе критикуваното) даване на разнопосочна информация, се превърна в Национална здравна политика. Личните истории изместиха лозунгите, но само на теория, на практика COVID-19 беше „отменен“. Ефектът от кампанията е виден на графиките по-долу и при хората над 60 години и при общата популация. Данните са с натрупване и видно от тях, през 2022 г., натрупване няма.
Кампанията на министерството, по думите на проф. Сербезова, поне е почти безплатна. Но трябва да припомним, че още с встъпването си в длъжност, тя заяви, че веднага ще трябва да се анализират резултатите от въвеждането на зеления сертификат, защото, според нея „Когато се въвежда някаква мярка, трябва да се прогнозира нейния ефект и след това, когато се въведе, да се отчете този ефект дали е постигнат. Едно отговорно решение какви да са бъдещите мерки трябва да бъде взето на базата на тези данни“. Анализите така и не видяхме, но пък (за разлика от отговорните решения), ефектът е повече от очевиден.
Всъщност последствията от неуспеха далеч надхвърлят 56 млн. лв. България е използвала едва 30 % от ваксините си, за които е платила над 320 млн. лв., голяма част от остатъка се изхвърля или дарява. Населението си остана неваксинирано, а много от хората не си поставиха бустерна доза. Здравната политика не само не върна доверието на скептиците, но и плати много скъпо за това.