Ще се модернизират и обновяват спешните отделения, центровете за спешна медицинска помощ и техните филиали. Това заяви министърът на здравеопазването - Кирил Ананиев, в отгоров на въпроса „Предвижда ли се препоръчаното от ЕК изграждане на обекти за достъпни първични здравни грижи, включително и дългосрочни?“
За подобряване на достъпа до здравни услуги и специализирана медицинска помощ на пациенти в спешни състояния, продължава изпълнението на проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран по оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020 г., чрез който ще се модернизират и обновят спешните отделения, центровете за спешна медицинска помощ и техните филиали.
С изпълнението на проекта за 98% от населението ще бъде осигурен до 30 минутен достъп до спешна медицинска помощ за 24 часово лечение и наблюдение.
Предприета мярка за стимулиране развитието на първичната медицинска помощ е осигуряването от бюджета на НЗОК на допълнително финансиране за практики с неблагоприятни условия на работа.
Държавната политика по отношение създаването на условия за развитие на дългосрочните грижи намира израз в планираните потребности от легла за продължително лечение и легла за палиативни грижи, определени в Националната здравна карта. С оглед идентифицирания сериозен недостиг на болнични легла за продължително лечение и за палиативни грижи в Националната здравна карта са определени потребности от 5 866 легла, при съществуващи 2 494.