На вашето внимание: заслужена положителна новина ! Поздравления на асоциациите защитили правата на пациентите !
По постъпило заявление от Асоциация на българите, боледуващи от астма, алергия и ХОББ, както и по заявления от Асоциация Муковисцидоза, Асоциация на родителите на деца с епилепсия и Национален алианс на хора с редки болести е предложено включване в списъка на НЗОК на реимбурсиране ползването на кислородни концентратори.
Одобрено е включването на тези медицински изделия в Спецификация на медицински изделия в извънболничната помощ. След проведено договаряне с производители и дистрибутори (търговци на едро), кислородните концентратори са включени в „Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на извънболничната медицинска помощ“, съставен по реда на Наредба № 10 , в сила от 01 юни 2019 г.
Групата е определена като „Meдицински изделия за кислородотерапия“ като се предвижда НЗОК да заплаща за ползването на тези кислородни концентратори, при условията на чл.14, ал.5 от Наредба 10/2009г., съгласно който НЗОК заплаща не по- рано от шест месеца от влизане в сила на списъка, т.е. предстои заплащане на разходите за кислородотерапия след 01.12.2019г. като е в ход процес на изготвяне на медицински критерии и алгоритъм за проследяване на пациенти при провеждане на кислородотерапия.
3. Във връзка с изготвянето на медицинските критерии и алгоритъм за проследяване, на членовете на Експертен съвет по пневмология и фтизиатрия, определени със Заповед № РД-01-113/01.04.2019 г. на Министъра на здравеопазването, е изпратено писмо с искане за становище относно:
- Определяне на обективни критерии за започване/провеждане на кислородотерапия - видовете клинични, лабораторни и образни изследвания с конкретни параметри;
- Определяне на режим на наблюдение и проследяване на ефекта и състоянието на пациента – специалист/специалност, ниво на компетентност, периодичност и обем на определени изследвания;
- Прогнозен брой пациенти за тригодишен период (2020 год. - 2022 год.), подходящи за кислородотерапия;
- Информация за консенсуси и фармакотерапевтични ръководства, в които е включена посочената терапевтична стратегия (национални, европейски или международни).
От приемането на становище по така поставените въпроси зависи стартирането на заплащането на „Meдицински изделия за кислородотерапия“ от 01.12.2019 г.
В предстоящите преговори по НРД за 2020-2022 г. също ще се търсят възможности за финансиране на това направление.