Това е международен проект, включващ две неправителствени организации от България и Азербайджан - Демократични институции и човешки права, Център за защита правата в здравеопазването
Неправителствените организации в България и Азербайджан имат коренно различни политически условия за работа. Развитието на демокрацията в България, позволява на НПО да имат много по-активна роля във формирането на политики и в гражданския контрол над администрацията. Значително по-големи са и възможностите за финансиране от различни донорски организации, в това число и от ЕС.
За разлика от България, НПО в Азербайджан имат ограничен достъп до медиите и значително по-малко възможности за въздействие и контрол над провежданите политики.
В България бе изграден здравноосигурителен модел, в който макар и ограничено са застъпени пазарни механизми. Ролята на пациентските организации при формирането на здравната политика и контрола е призната със закон.
В Азербайджан здравната система функционира по съветския модел „Семашко“-изцяло централизирана система с бюджетно финансиране.
Проектът бе реализиран в две фази: 1. Посещение на делегация от Азербайджан в България; 2. Посещение на делегация на България в Азербайджан.
В двете страни бяха организирани редица срещи с представители на държавната администрация, представители на НПО, посещения на болници. По време на посещението в България са проведени срещи с представители на Програма Достъп до информация, Български лекарски съюз, НЗОК, Омбудсман на република България, Министерство на здравеопазването, ФБПФ, обществеността на град Смолян, парламентарната комися по здравеопазване, осъществени са посещения в болница Св. Богородица и др.
Проведоха се обширни дискусии по всички въпроси на здравеопазването. Споделени бяха практики и опит в работата на НПО при формирането на здравни политики и гражданския контрол върху тях. Показани бяха практически модели на функциониране на НПО, начини на взаимодействие и пътища за постигане на успешни резултати.
Разменена бе информация по електронна поща. Създадоха се условия за регулярно взаимно информиране между организациите.
Създадоха се трайни връзки на приятелство и сътрудничество между азербайджанските и българските НПО, участници в проекта.
Двете страни получиха изчерпателна информация за условията при които функционират НПО, начините на финансиране, механизмите на действие, приложното поле, законовата защита.
Двете страни получиха подробна информация за организацията на системата на здравеопазване, за положителните страни, за неблагополучията и проблемите за решаване. Осигурена бе възможност за пряко наблюдение над дейността на определени болници, условията на работа и проблемите, пред които са изправени.
Двете страни споделиха опит в това как може да се въздейства на властите за промяна на погрешни политики в областта на здравеопазването, как може да се получава достоверна информация и как може да се реализира граждански контрол на властите.
Получената информация даде възможност за една по-обективна оценка на ситуацията в двете страни.
Споделеният опит даде възможност за въвеждане на нови добри практики, взаимствани от опита на другите.
Размяната на опит и знания включи не само преките участници в проекта, но и останалите НПО, които бяха ангажирани при проведените срещи и дискусии.
В резултат на изпълнението на проекта двете страни стигнаха до извода, че ЦЗПЗ би могла да бъде много полезна не само на НПО, но и на властите в Азербайджан при провеждането на реформите в здравната система и въвеждането на здравно осигуряване.
Проектът е изпълнен през 2011 година по програма East East: Partnership Beyond Borders Program на Институт Отворено общество София Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 7748 долара.
{gallery layout=flow}stories/snimki/azer{/gallery}