СЗО / Европа стартира петата поредица от публикации, които предоставят задълбочени анализи на здравните ситуации в държавите-членки. Докладът се фокусира върху България и разкрива здравна ситуация, която се е подобрила значително през последното десетилетие, но все още е изправена пред значителни предизвикателства.
"България: профил на здравето и благополучието" е написано в сътрудничество с Министерството на здравеопазването. Той използва показатели за "Здраве 2020", за да осигури прозрения за постиженията на страната в сравнение с целите и изпълнението на стратегията "Здраве 2020".
Профилът е съпроводен от кратката "България: подчертава здравето и благосъстоянието" - резюме, предназначено за политиците. Резюмето определя ключовите въпроси и тенденции в политиката и предоставя анализ на наличната информация и доказателства за здравната ситуация в страната.
Подобряване на тенденциите
Очакваната продължителност на живота в България вече достига 75 години, което е с 2,5 години по-ниска от средната за Европейския регион на СЗО. България постигна напредък в повечето от 19-те основни показатели на "Здраве 2020". В допълнение към подобряването на продължителността на живота при раждането, тя успя да намали преждевременната смъртност (за хора на възраст 30-69 години) от четирите основни незаразни заболявания и външни причини за смърт и да поддържа високи нива на имунизация за деца срещу предотвратими заболявания като морбили , рубеола и полиомиелит.
Страната отбеляза също така напредък в няколко показателя, свързани със социалните детерминанти на здравето, включително намаляването на нивото на безработица както за мъжете, така и за жените и разработването на набор от политики, насочени към неравнопоставеността. Независимо от това, показателят за международно неравенство (коефициент Джини) се е увеличил в България до 2014 г.
Изправени пред значителни предизвикателства
Въпреки очевидното подобрение на цялостния здравен статус на страната, предизвикателствата остават в много области, свързани както с преносими, така и с незаразни болести. Въпреки че всички възрасти и преждевременна смъртност са едновременно намаляващи, колебанията в смъртността от ракови заболявания и заболявания на храносмилателната система обикновено се увеличават.
Въпреки че България е постигнала значително намаляване на детската смъртност, нейният процент остава по-висок от този за региона като цяло. Съвременните тенденции също показват модел на общо увеличение за разпространение на ХИВ инфекцията в България, въпреки че тя все още е много по-ниска от регионалната средна стойност.
За да се постигне здравен статус в България, подобен на най-добрите в региона, той ще трябва да приеме многосекторен подход, който укрепва сътрудничеството между основните заинтересовани страни както в гражданското общество, така и в правителството.
По-специално България трябва да се заеме с високи нива на тютюнопушене и консумация на алкохол; повишеното разпространение на затлъстяването; нарастващата тежест на незаразните болести; както и високия дял на плащанията на домакинствата за здраве.
Страната демонстрира истински ангажимент за подобряване на здравето на населението и хармонизира наскоро приетата национална здравна политика (2014-2020 г.) със "Здраве 2020".
Д-р Клаудия Щайн, директор на отдел "Информация, изследване на доказателства и иновации", поздрави публикацията: "Този доклад показва подобрения в здравето на българското население и ангажимента, който страната демонстрира за подобряването му. Разбира се, някои предизвикателства остават, но разбирането на това, което са, е ключова стъпка към подобряване на здравния профил на страната през следващите години. "
Още профили на държави
Предишни доклади бяха публикувани за Гърция, Словения, Република Молдова и Грузия. През следващите години и обхващащи възможно най-много страни, СЗО / Европа ще произведе повече от тези подробни профили за отделните страни.
Профилите описват националната здравна ситуация, използвайки най-новите налични данни. Тези данни се анализират заедно с тези на други страни, за да се създадат смислени сравнения.
Докладите са достъпни чрез Европейския портал за здравна информация и придружаващото го мобилно европейско здравно статистическо приложение, при което данните могат да бъдат изследвани по-подробно и в сравнение с други страни.
Източник: СЗО