Педиатрия

  • Апелативният съд потвърди: 18 г. затвор за акушерката Емилия Ковачева

    Софийският апелативен съд потвърди 18-годишната ефективна присъда на акушерката Емилия Ковачева, подсъдима за опит за убийство на новородено. Делото се гледа за втори път от тази съдебна инстанция, след като в края на миналата година Върховният касационен съд върна казуса за ново разглеждане.

  • Откирити сa нови потенциални възможности за създаване на иновативни терапии за лечение на невробластом при децата

    Най-голямото проучване на невробластом при децата, отговаря на важни въпроси относно прозихода на заболяването. Изследователите от Института Wellcome Sanger,от болница Great Ormond Street (GOSH) и Центъра за детска онкология Princess Máxima са установили, че всички невробластоми произхождат от един вид ембрионални клетки, наречени симпатобласти.

  • Проф. Чакърова: Все повече новородени с тежки пневмонии

    Ръст на децата с инфекции на долните дихателни пътища регистрират в Стара Загора тази зима. Все повече малки пациенти, диагностицирани с бронхиолит или бронхопневмония, лекуват специалистите в Клиниката по детски болести в УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович“. Това съобщи за Радио Стара Загора началникът на клиниката проф. Петрана Чакърова.

  • Децата произвеждат в пъти повече антитела срещу COVID-19 от възрастните, сочи проучване

    Децата до 10-годишна възраст произвеждат в пъти повече антитела срещу COVID-19 от възрастните, сочи ново проучване, публикувано в „ДЖАМА Нетуърк опън“. Това дава известно обяснение защо децата са по-малко податливи на усложнения при боледуване от коронавирус, но въпреки това авторите уточняват, че трябват
    допълнителни изследвания.

  • „Пфайзер“ тества Covid ваксина на деца под 12 години

    Фармацевтичната компания „Пфайзер“ започна тестване на първите дози ваксини срещу Covid-19 при деца на възраст от 6 месеца до 11 години. Първите участници са 9-годишни близнаци, които бяха имунизирани в Университета „Дюк“ в Северна Каролина.

  • Заменят се ваксините за новородени през 2021г.

     Министерство на здравеопазването  e сключило нови двугодишни договори за доставка на ваксини за извършване на задължителни имунизации.  По обособената позиция за ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит Б, полиомиелит и Хемофилус инфлуенце тип Б (шесткомпонентна) за настоящата година е сключен договор за доставка на ваксина Hexacima, производител Санофи Пастьор. Същата е предназначена за обхващане с три дози на новородени деца, при навършване на 2 месечна възраст.

  • Pfizer поиска да се разреши ваксинирането на 12-15 годишни

    В петък Pfizer подаде до Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) искане за разширяване на разрешението за спешна употреба на COVID ваксината, разработена съвместно с BioNTech, за подрастващите на възраст между 12 и 15 години, обявиха от компанията.

  • Педиатрията в МБАЛ-Перник е пред закриване

    Педиатрията в МБАЛ-Пернике пред закриване, а и цялата областна болница е изправена пред изпитание за съществуването си. Това заяви пред БНТ зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев.
    „Силно се надявам до закриване да не се стигне. Многопрофилната болница „Рахила Ангелова“ в Перник е държавна, с минимално общинско участие. За нас е важно не само детското отделение, но и цялата болница да бъде запазена, тъй като това е единствената многопрофилна болница за града ни, а и се ползва от жителите на останалите градове от областта“, каза той.

  • Уникална сърдечна операция на неденосено дете за първи път в България

    За първи път в България екип от детски кардиолози извърши интервентно затваряне на персистиращ артериален канал на недоносено дете с ниско телесно тегло/3 кг/,съобщават от Националната кардиологична болница.

  • Една година празни обещания - Рестарт на проекта поискаха от НГИ "За истинска детска болница"

    Националната гражданска инициатива "За истинска детска болница" настоя в петък проектът за изграждане на Национална детска болница да бъде рестартиран с ново задание, прозрачен международен конкурс и избор на строител при ясни критерии за качество и анализ на потребностите на детското здравеопазване.

  • От каква апаратура има нужда детската болница в София

    Единствената специализирана детска болница у нас има спешна нужда от нова апаратура. Оборудване от 6 вида апаратура за реанимация на най-малките пациенти струва 75 хиляди лева, а за да се съберат, от лечебното заведение организират благотворителна акция.

  • Израел започна ваксинация на 12-15-годишни

    Израел е започнал ваксинация срещу коронавирус на юноши на възраст 12-15 години, съобщава вестник „Йедиот ахронот“.

  • Вече цяло десетилетие, недоносени бебета обикалят България за да се лекуват

    Вече почти 10 години, пред здравната система система стои недопустим проблем, касаещ лечението на някои деца и недоносени бебета . У нас не съществува клинична пътека за Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) под пълна анестезия. Не съществува и диагностична процедура за бебета родени преждевременно, с очно заболяване. Оказва се, че бебета в кувьоз, трябва да пропътуват стотици километри, за да бъдат лекувани, а деца с онкологични заболяване на очите да отидат в чужбина за да им направят ЯМР.

  • Пореден протест срещу превръщането на изоставения строеж в София в детска болница

    Граждани излязоха на протест пред Министерския съвет срещу намерението за изграждане на Националната педиатрична болница, на мястото на изоставения от години строеж в двора на Медицинска академия.

  • Д-р Лисички:При възрастовата група между 12 и 15 години ваксината на Pfizer предпазва 100%.

    Таргетните групи, които трябва да покрием в детското население, са децата с хронични заболявания. Това мнение изрази пред БНТ педиатърът д-р Калин Лисички. Той даде за пример децата с хронични белодробни заболявания, с бронхиална астма, както и с хронични неврологични заболявания.

    По-голямо внимание трябва да се обръща при случаи на имунодефицитни заболявания, независимо дали те са придобити или вродени.

    Той посочи, че в световен мащаб детското население е 30%, а в България 17%, като възрастовата група от 12 до 15 години е само 3,6% от общото население на България.

  • Министър Кацаров: Необходим е комплексен подход за решаване на проблемите в детското здравеопазване

    „В Министерството на здравеопазването вече е проведена среща във връзка с изграждането на нова детска болница, събрани са всички документи и сме готови след като се запознаем със становището на регионалното министерство да предприемем по-нататъшните действия.“ Това заяви министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров след като той и министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова разговаряха с представители на Националната гражданска инициатива „ЗА истинска детска болница“.

  • Медиците от УМАБЛ „Св. Анна“ успяха да помогнат на пациентка с вторичен стерилитет да забременее

    Чрез емболизация на маточните артерии медиците в УМБАЛ „Св. Анна“ – София АДуспяха да помогнат на 33 годишна пациентка с вторичен стерилитет да забременее и да роди здраво дете. Причината за този стерилитет е, че жената е имала над 10 см. миомен възел, съобщават от лечебното заведение.

  • Мед. сестри, акушерки и лекарски асистенти да посещават новородените в дома им, предлагат от МЗ

    МЗ предлага с публичен ресурс да бъде осигурено провеждането на допълнителни здравни дейности при деца на възраст до 14 дни след изписване от родилното отделение в дома на детето, както и осъществяване на дентално лечение при лица над 18 г. с психични заболявания под анестезия. Това са предложенията, включени в Проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, който беше публикуван днес, 9 юли, за обществено обсъждане.

  • Д-р Андреева: Подлежи на обсъждане най-добрата локация за Национална детска болница

    "Идеята за детска болница беше дълбоко опорочено през 2018-а година, когато министър Кирил Ананиев се опита да набута бъдещето на педиатрията в един скелет от миналото, обявен за събаряне през 2011-а година. Това беше едно нелепо решение, което загуби на педиатрите, а най-вече на българските деца 2 години и половина, в които можеше да имаме анализ, конкурс и вече да започнат реалните дейности по изграждане на болницата, която да отговаря на съвременните изисквания".

  • Д-р Кацаров предлага правителствена болница временно да стане детска

    Държавата ще се опита да си върне 9-те милиона лева, дадени авансово за строежа на националната детска болница. С така сключения договор се нарушава закона за обществените поръчки и не може да се построи чаканата от години сграда, обяви по време на изслушване в парламента служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

Страница 1 от 3

Нашият офис се намира тук:

АНКЕТА

Спазват ли се правата на пациентите в България?