ЛЕЧЕНИЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Лечение в Европейския съюз

Тук ще намерите Регламенти и Директиви на ЕС с правилата за трансгранично здравно обслужване. В резюме: 

При неочаквано заболяване, при временен престой в чужбина, имате право на всички видове лечение, а НЗОК ще заплати изцяло лечението, ако имате издадена Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК). ЕЗОК е безплатна и се издава за една година
При по-дълъг престой в страна член на ЕС е най-добре да поискате от НЗОК издаване на формуляр S1. Този формуляр ви дава право на лечение, независимо дали е планово или спешно, без ограничение и се ползвате с правата, които имат гражданите на страната, в която пребивавате.
Ако искате да осъществите планово лечение в страна член на ЕС, трябва да поискате от НЗОК предварително издаване на формуляр S2. Касата е длъжна да издаде формуляр S2, когато лечението изобщо не може да бъде приложено в България или не може да бъде извършено в разумни срокове. Отказът на НЗОК подлежи на обжалване пред съда в 14 дневен срок от получаването му.
При планово лечение в страна член на ЕС, без формуляр S2, НЗОК може да възстанови разходите ви само до размера, които би платила, ако лечението се бе провело в България.

ДИРЕКТИВА 2011/24/ЕС за трансгранично здравно обслужване

1. Настоящата директива установява правила за улесняване на достъпа до безопасно и висококачествено трансгранично здравно обслужване и насърчава сътрудничеството между държавитечленки в областта на здравното обслужване, при пълно зачитане на националната компетентност по отношение на организацията и предоставянето на здравно обслужване. Настоящата директива също така цели да изясни нейната връзка със същест­ вуващата рамка за координация на системите за социална сигурност — Регламент (ЕО) No 883/2004, с оглед прилагането на правата на пациентите. Прочети цялата...

РЕГЛАМЕНТ на Съвета (ЕО) № 1408/71 за прилагането на ССС на наети лица и членове на техните семейства ...

1. Настоящият регламент се прилага за цялото законодателство, което касае следните клонове на социална сигурност:
а) обезщетения за болест и майчинство;
б) обезщетения за инвалидност, включително обезщетенията за поддържане или подобряване на способността за печалба на доходи;
в) обезщетения за старост;
г) обезщетения за наследници;
д) обезщетения за трудови злополуки и професионална болест;
е) помощи при смърт;
ж) обезщетения за безработица;
з) семейни обезщетения.
Прочети цялата...

РЕГЛАМЕНТ на Съвета (ЕИО) No 574/72 за реда за прилагане на Регламент (ЕИО) 1408/71

Компетентните органи могат да определят органи за връзка, които да могат пряко да обменят информация помежду си.
2. Всяка институция на държава-членка и всяко лице, което временно или пребивава на територията на държава-членка, могат пряко или чрез органите за връзка да подават заявление до институцията на друга държава-членка.
3. Издадените от институция на държава-членка решения и други документи, предназначени за лица, които временно или пребивават на територията на друга държава-членка, могат да се връчват пряко чрез препоръчано писмо с обратна разписка.
Прочети цялата...

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) No 883/2004 за координация на системите за социална сигурност

Обезщетения в натура“ означава:
за целите на дял III, глава 1 (обезщетенията за болест, за майчинство и съответните им обезщетения за гледане на малко дете от бащата) обезщетения в натура, предвидени в законодателството на държава-членка, които са предназначени да осигурят, предоставят, изплатят директно или възстановят разходите за медицинско обслужване и свързаните с него продукти и услуги. Това включва обезщетения
в натура за дългосрочна грижа;
Прочети цялата...

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) No 987/2009 за процедурите по координация на системите за социална сигурност

Лечение по график
А. Процедура за получаване на разрешение
1. За целите на прилагането на член 20, параграф 1 от основ­ния регламент осигуреното лице представя на институцията по мястото на престой документ, издаден от компетентната институ­ция. За целите на настоящия член компетентната институция озна­чава институцията, която поема разходите за лечението по график в случаите, посочени в член 20, параграф 4 и член 27, параграф 5 от основния регламент, при които обезщетенията в натура, предо­ставени в държавата-членка на пребиваване, се възстановяват възоснова на фиксирани суми, компетентната институция означаваинституцията по мястото на пребиваване.
Прочети цялата...

Въпроси и отговори по директивите за трансгранично здравно обслужване

Вашите здравни власти настояват, че пациентите трябва винаги да използват формуляр S2 (бившия формуляр E112) и да подават молба за предварително разрешение. Това може да се случи, когато правителството счита, че Директивата реално не е необходима, и не желае да променя в дълбочина административния процес за прилагане й.
КАК ДА ВЪЗРАЗИТЕ?
Вашите здравни власти твърдят, че пациентът трябва да заплати предварително и разходите  му ще бъдат възстановени на по-късен етап.    (само ако е получил предварително разрешение). 
КАК ДА ВЪЗРАЗИТЕ?
Прочети цялата...

Туитър

ЦЗПЗ
Студенти по медицина получиха награди „Ал. Дърводелски“ на официална церемония https://t.co/i66kiKBtuU
ЦЗПЗ
Покана за церемония по връчване на награди за конкурса за студенти по медицина https://t.co/pgjSmytLTj
ЦЗПЗ
Търговска сделка ли е аутопсията? https://t.co/y7k2amLU59
ЦЗПЗ
Ядат ли пациентите прави, като коне в коридора и кое не е наред с психиатричната помощ у нас? https://t.co/IErRrPdpVu
Follow ЦЗПЗ on Twitter