МЕДИЦИНА

Метаболитният синдром увеличава риска от всички видове рак

Метаболитният синдром а налице, когато човек има три или повече от следните маркери: централно или абдоминално затлъстяване, високо кръвно налягане, висока кръвна захар, високи серумни триглицериди и нисък серумен липопротеин.

Нови изследвания показват, че влошаването на метаболитния синдром води до повишен риск от развитие на рак.

„Средиземноморска“ диета намалява риска от депресия при жени

Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че депресията засяга около 5,7% от възрастните над 60-годишна възраст и че състоянието е 50% по-често срещано при жените, отколкото при мъжете.

Ново проучване, което бе публикувано в British Journal of Nutrition, установява, че жените, които се придържат към средиземноморската диета, са с около 60% по-малко склонни да изпитат депресия.

Консумирането на риба и мононенаситени масла, и двете част от средиземноморската диета, се оказа особено важно. Проучването включва жени и мъже, но изследователите са установили по-силна зависимост между консумацията на средиземноморска диета и депресията при жените.

Като цяло 19,8% от участниците в проучването съобщават за симптоми на депресия - 27,9% от жените и 8,0% от мъжете.

Задълбочавайки се в диетичните елементи, изследователите наблюдават по-голямо намаляване на депресията при приема на храна с повече риба и мононенаситени мастни киселини, в сравнение с храна с ненаситените мастни киселини. Когато се консумират три или повече порции прясна риба седмично, рискът от депресия намалява с 62%; Изследователите не са установили такава връзка с консервирана риба тон.

Яденето на повече риба е свързано с 44% общо намаление на риска от депресия, като намалението при жените е с 56%. За всеки грам риба, консумирана на ден, рискът при жените намалява с 2%.
Източник: Medical News Today


 

Хареса ли ви тази статия? Ако не искате да пропуснете някоя, абонирайте се за нашия бюлетин.

Оплетени в лъжите за Даная

Разследващата журналистка Валя Ахчиева публикува втората част от своето разследване за смъртта на 15 годишната Даная в университетската държавна болница за спешна помощ Пирогов. Валя Ахчиева разкрива схема за избягване на верификацията на скъпоструващи лекарства, поради което се е наложило същото да бъде доставено от майката, а забавянето е сред вероятните причини за настъпилата в последствие смърт.

Митове за сърдечните заболявания

Има много погрешни схващания, които серазпространяват за сърдечните заболявания.

Трябва ли да се изследвам за рак?

Ракът може да засегне различни тъкани и органи, причинявайки редица признаци и симптоми, като загуба на тегло, умора, кожни промени и упорита кашлица. Всеки, който изпитва постоянни или тревожни симптоми, трябва да се консултира с лекар.

Пациент: Колко още дъна ще изкопае Българското здравеопазване?

Изпращам този мейл, след като се сблъсках с непочтеността и може и да прозвучи грубо, но и наглостта в така нареченото Българско частно здравеопазване. Казвам го най-отговорно защото съм лекари зная какво п е добро медицинско обслужване.

Имат ли нужда здравните власти в България от гласа на пациентите?

„Настоящата среда за пациентските организации в България; възможностите за подобряването й за благоприятстване на тяхното полезно действие; Правилата за работа на европейските „чадърни“ организации – представляващи пациентите пред Европейските институции и стандартите за работа на техните представителни организации в отделните държави-членки на ЕС“, бяха темите на третото обучение, провеждано в рамките на Инициативата „Действие за редките“.

Зa Даная, лъжата и болницата

Историята на една майка и детето ѝ, което загуби живота си, но стана донор и спаси други четири живота. Разследващият журналист разказва историята на Даная и разкрива истината, че животът на детето е можел да бъде спасен. Валя Ахчиева отново разобличава шокиращи факти за нашето здравеопазване. В центъра на вниманието е болница Пирогов.