Трансплантация

  • Трансплантираните пациенти искат разрешение да се ваксинират с предимство

    Трансплантирани пациенти са поставили въпроса за ваксинация срещу COVID с предимство. За това информират от Пациентски организации „Заедно с теб“ и Алианс на трансплантираните и оперираните АТО „Бъдеще за всички“ в позиция, изпратена до председателя на Ваксинационния щаб Красимир Гигов.

  • Препоръки относно ваксиниране срещу COVID-19 от Експертния съвет по Трансплантология

    Експертния съвет по медицинската специалност „Трансплантология““ публикува препоръки относно ваксиниране срещу COVID-19 . Според препоръките: 

  • Препоръка за ваксиниране на пациенти с трансплантация на хемопоетични стволови клетки и с малигнени лимфни заболявания

    Препоръки на Експертния съвет по медицинската специалност „Хематология“ относно ваксиниране срещу COVID-19 при пациенти, подложени на трансплантация на хемопоетични стволови клетки (ХСКТ)*

    1. Пациентите след ХСКТ могат да бъдат ваксинирани срещу SARS-CoV-2.
    2. Досега не е проучен ефектът на никоя от наличните COVID 19 ваксини при деца под 16 год. възраст и затова при тях не се препоръчва ваксиниране и след ХСКТ.

  • Четирима души получиха шанс за втори живот

    Две чернодробни трансплантации бяха извършени в болница „Лозенец“ и една бъбречна – в „Александровска” болница на 26 февруари, съобщават от ИАМН. Черен дроб е присаден на две деца - на 1 и на 7 години, а бъбречната трансплантация е направена на 48-годишен мъж.

  • 40 белодробни трансплантации са извършени на пациенти с Ковид

    Приблизително в света вече са извършени около 40 белодробни трансплантации на пациенти с КОВИД-19. Това показва експертизата на Виена, чиято програма в тази област играе водеща роля в международен консорциум, включващ експерти от САЩ, Европа и Азия, съобщава eurekalert.org. Във Виенската университетска болница бе извършена първата в Европа успешна трансплантация на бял дроб на 44 годишна пациентка заболяла от коронавирус.

  • 6-годишно момче и още двама души получиха втори шанс за живот след трансплантация

    6-годишно момче и още двама души са получили шанс за живот след трансплантация в УМБАЛ „Лозенец“. Донор е 39-годишна жена, изпаднала в мозъчна смърт вследствие на черепно-мозъчна травма. Детето е получило черния дроб на жената, а бъбреците са присадени на 48-годишен мъж и на 58-годишна жена. Трансплантациите са извършени на 12 март, но от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ обясниха, че са изчакали с обявяването им, за да излязат пациентите от реанимация.

  • За пръв път в света трансплантираха бял дроб от жив донор

    Експерти от Университетската болница в Киото успешно извършиха трансплантация на бял дроб от жив донор на пациент, страдащ от тежка пневмония, причинена от коронавирус, съобщава ТАСС, позовавайки се на източници от японски университет.

  • Позорни места за България в световна класация за трансплантации

    България заема позорните последни места по брой трансплантации на органи в света. Към края на миналата година броят на чакащите трансплантация у нас е 1098, а чакане е обикновено единственото решение, което се предлага През миналата година в списъка са попаднали 133 човека, а страната ни е имала само 4ри трупни донора. Общият брой на трансплантациите у нас за 2020г. са скромните 16, повечето, от които от живи донори.
    Проблемът на българският пациент чакащ за трансплантация е сериозен, а време няма. Всеки попаднал в списъка е изправен пред следните факти:

  • Д-р Сибила Маринова: Болниците - донорски бази в страната са малко

    Болниците - донорски бази в страната са малко. Това трябва да се промени. Това заяви през bTV д-р Сибила Маринова, началник на отделението по реанимация в областната болница във Велико Търново и координатор по донорство.

  • 52-годишен мъж получи шанс за живот след трансплантация

    Чернодробна трансплантация на 52-годишен мъж извършиха лекарите във ВМА днес, 21 май 2021 г. По информация на лечебното заведение пациентът е в добро общо състояние и остава под лекарско наблюдение.

  • ИА „Медицински надзор“ е с нов директор

    Д-р Георги Христов е новият директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Той заменя на поста д-р Георги Деянов, който беше назначен през октомври 2020 г.

  • Две трансплантации извършиха в болница „Лозенец“

    Две бъбречни трансплантации - на 29-годишна жена и 33-годишен мъж, са извършили лекарите в болницата „Лозенец“ в нощта на 29 срещу 30 май т.г., съобщиха от ИАМН. По информация на лечебното заведение пациентите остават под лекарско наблюдение.

  • 14 незаконни трансплантации в болница "Лозенец". Освободено е ръководството.

    Здравният министър Стойчо Кацаров освобождава Съвета на директорите на Университетската болница "Лозенец", известна като бившата правителствена болница.

    На пресконференция министърът съобщи, че от 2019 г. - до април 2021 г. в нея са извършени 14 трансплантации на бъбрек от живи донори, които са млади хора от Украйна и Молдова.

  • Всички замесени в незаконните трансплантации са действали като организирана престъпна група

    Трусове в здравната система. Правителството отстрани цялото ръководство на болница „Лозенец” в София. Обвиненията към тях са сериозни - за извършване на съмнителни трансплантации и източване на Здравната каса чрез фиктивни пациенти. В същото време, се очаква решение и за казуса с „Александровска” болница. Дали и там ще има уволнения, ще се разбере в следващите часове. В ефира на Нова тв, адвокатът по медицинско право Мария Петрова коментира здравните теми.

  • Костадин Ангелов: МЗ не е разследваща институция

    Министерството на здравеопазването под ръководството на Костадин Ангелов е разполагало с информация за съмнителните трансплантации, извършвани в болница "Лозенец". Вместо мерки за отстраняване на ръководоството й начело с проф. Любомир Спасов, Ангелов е прехвърлил случая от агенция "Медицински надзор" към ДАНС и ГДБОП. В действията на МЗ, той видя атака срещу себе си и заяви, че единственото нещо, което вижда от служебния здравен министър са прикази. 

  • Вписванетo на новото ръководство на болица "Лозенец" е спряно

    Вписванет на новото ръководство на болица "Лозенец" в търговския регистър е спряно. Причината – съдебен иск от освободения директор на лечебното заведение проф. Любомир Спасов.
    Това става ясно от документ, с който bTV разполага и който е получила от адвоката Мария Шаркова.

  • Правосъдният министър проверява сигнала на д-р Кацаров за Агенцията по вписванията

    Министърът на правосъдието извършва проверка във връзка със сигнали за неправомерно въздействие от страна на ръководни кадри в Агенцията по вписванията върху длъжностните лица по регистрация. Това съобщават от пресцентъра на правосъдното министерство. От там уточняват, че проверката е по повод изявлението на служебния здравен министър Стойчо Кацаров.

  • ИАМН предлага изменения, които да не позволяват разместване в листата на чакащите за трансплантация

    По повод установеното пререждане в листата на чакащите за трансплантация на черен дроб през месец април, министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров проведе разговор с директора на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ д-р Георги Христов, съобщават от пресцентъра на МЗ.

  • Болница „Лозенец“ е с ново ръководство

    Hoвoтo pъĸoвoдcтвo нa бoлницa „Лoзeнeц“, ĸoeтo бeшe пpeдлoжeнo oт cлyжeбният миниcтъp нa здpaвeoпaзвaнeтo Cтoйчo Kaцapoв, вeчe oфициaлнo e впиcaнo в Tъpгoвcĸия peгиcтъp c днeшнa дaтa. Taĸa нaчeлo нa бoлницaтa зacтaвa дoц. д-p Paдocвeт Гopнeв, a в Упpaвитeлния cъвeт влизaт aдв. Ивиян Cимeoнoв и Opлин Heдeв, ĸoитo щe yпpaвлявaт бившaтa пpaвитeлcтвeнa бoлницa дo пpoвeждaнeтo нa ĸoнĸypc зa нoви члeнoвe.

  • Промени в режима на трансплантациите предлагат от медицински надзор

    Изпълнителната агенция „Медицински надзор” предлага към нея да бъдат създадени експертни съвети от специалисти, които да извършват оценка и подредба на кандидатите за трансплантация. Това обясни изпълнителният директор на „Медицински надзор” д-р Георги Христов пред БНР.

Страница 1 от 2

Нашият офис се намира тук: