ПОЛИТИКА

Бюджетът преди човека

Бюджетът преди човека

Обещанията за възможност за лечение в чужбина, на български пациенти, които имат нужда, се чуват от години, но станаха особено отчетливи, по времето, когато на министър Ананиев, който залича Фонда за лечение в чужбина и го вля в НЗОК. Тогава, в началото на 2019г., беше създадена и една наредба, която урежда тези въпроси.
Лечение в чужбина, но на ужким


Наредба 2, от март 2019г., не само не поставя пациента в центъра на грижата, нито неговите нужди и възможности за лечение, а на практика обрича детски, дори стотици хора на безкрайни благотворителни кампании в опит да си спасят живота си сами.
След обнародването на наредбата и прекратяването на договора с Австрия, който даваше възможност за трансплантации във Виена, последваха протести и на пациентите чакащи белодробна трансплантация.
Наредбата беше изменена, като навсякъде в текста, към ЕС, ЕИП и Швейцария, беше добавена и думата „чужбина“, освен на най-важното, място
В променения текст на наредбата, здравното министерство забрави да промени забраната Здравната каса да заплаща лечение извън Европейския съюз. ( чл. 6. 4, чл. 9.1, чл. 2 .1), тези текстове не са отменени, така че остава вариантът такова лечение да бъде провеждано само по изключение.
Самата НЗОК тогава сигнализира за това още по време на общественото обсъждане е направено предложение текста да бъде допълнен така, че заплащането на трансплантация на органи и хемопоетични стволови клетки в чужбина, да бъде добавено като изключение в горния текст и с това да се даде възможност българите да пътуват за трансплантация по цял свят.

Въпреки, че в мотивите за изменение на Наредба 2 Здравното министерство е обявило, че
„Предлага се отпадане на ограничението трансплантация на органи и хемопоетични стволови клетки да се осъществява в държави-членки на ЕК, ЕИП или Конфедерация Швейцария, като се дава възможност такава да бъде одобрена и финансирана за извършване в най-подходящото за съответния пациент лечебно заведение в чужбина.“

МЗ отхвърли предложението на НЗОК, с мотивите че се готвят промени в Закона за здравето, където тези текстове също присъстват.
И така министерство на здравеопазването на практика разреши лечение в цял свят, но на ужким, защото не разреши на НЗОК да плаща за това, освен по изключение. Още с обнародването на Наредбата, Касата сигнализира за проблема и продължи да го прави до края на управлението на д-р Дечо Дечев. След всеки отчет за лечение в чужбина, стоеше този текст:
„…Относно правото на заявителите да подават заявления за заплащане на трансплантация в държави извън държави – членки на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария е предложено да бъде предвидена възможност НЗОК да одобрява заплащането на лечението по тези заявления…“
Това така и не беше направено и резултатите са красноречиви -
За 2020г. НЗОК е платила лечение в чужбина на възрастни ( над 18 години) за общо 325хил.лв. Макар и по-щедра към децата, сумата и за тях е почти смешна на фона на всички милиони, които държавата щедро раздаваше. За цялата 2020г. НЗОК е платила за лечение на деца в чужбина едва 2,1млн.лв.

Някакво лечение
Другият проблем на въпросната наредба, която на практика решава живота на стотици хора всяка година, е че не допуска НЗОК да заплаща лечение в чужбина, ако такова може да бъде проведено своевременно у нас.
Но в нея няма никакви уточнения, дали лечението у нас да е еквивалентно на това в чужбина или със същата успеваемост, прогнози, нито дали е най-съвременното. За българската здравна политика е важно да има някакво лечение, а не какво е лечението или ще е полза за пациента. 

Бюджетът преди човека

За това допълнително допринася и държавната политика по отношение на лекарствата, които заплаща НЗОК. След нормативните промени от 2019г.,за да влезе нова терапия в България, страната ни се сравнява с 10 държави. Изискването за това касата да започне да заплаща даден нов медикамент е преди това медикаментите вече да се заплащат в пет от посочените 10 страни. А страните не са случайно избрани - става въпрос за Белгия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Франция. Това са държави с най-ниски цени и в повечето от тях новите лекарства започват да се заплащат по-късно, отколкото в останалите европейски държави.

По данни на инициативата публикувани от инициативата "Заедно за повече здраве" достъпът до иновативни лекарства за българските пациенти изглежда така:

dostyp do lechenie
Фармацевтичните фирми също са натоварени. А разходите направени за дадено лечение, надхвърлят прогнозите на НЗОК за разход , фирмите връщат разликата на касата. Или с други думи, ако НЗОК е предвидила 1млн.лв разход за дадено лечение (например) , а фармацевтичната компания реализира продажби на медикамента за 1.2млн., тя трябва да върне тези 200хил. на НЗОК, защото е надхвърлила прогнозите.
Това е една от причините много фарма-компании да не искат да работят в България, от което отново потърпевши са пациентите.

За цялата минала година НЗОК е одобрила заплащане и извършване в чужбина на 14 трансплантации при лица над 18г., от тях половината за трансплантация на бъбрек.
В същото време по 19 заявления са издадени заповеди за отказ от заплащане, поради липса на нормативноопределените предпоставки за заплащане на медицински услуги по реда на Наредбата.

{module title="Подобни статии"}
(не) Достъпът до лечение
Новите терапии стават достъпни в България, с години закъснение. Когато в чужбина вече са остарели.
Така пациентите едновременно нямат достъп до най-съвременното лечение, защото държавата не осигурява такова но и не получават финансиране за него в чужбина с мотива, че у нас има някакво лечение. Това е особено осезаемо при онкологичните заболявания, в това число и при децата.
Такъв е и случая с проф. Недкова, чиито близки, информираха чрез медиите, че НЗОК и е отказала лечение в чужбина. Случаят не е частен. Тя страда от рядък вид рак, но след проведена химиотерапия не постига ремисия. В България това е пречка са автовложна трансплантация на стволови клетки, което по принцип изисква пациентът да е в ремисия. В Германия и предлагат да ве пак да направят трансплантация, като отбелязват, че терапията в такива случаи има 40% успеваемост, в България успеваемостта е 5%, според близките. Експертната комисия, дава отрицателно становище и респективно НЗОК отказва заплащане на лечение в чужбина, защото по принцип лечението може да бъде проведено и у нас И понеже законът не го изисква не е взет предвид нито каква са прогнозите тук и в Германия, нито е даден отговор на въпроса – щом може в България защо не се провежда, а се иска финансиране за лечение в чужбина,

Причините са много и различни, но основната е, че здравеопазването у нас и съпътстващите го наредби не поставя в центъра грижата за пациента и живота му. Вместо това там са заложени прогнозни разходи, механизми за устойчивост и един куп бумащина, през която всеки неминуемо преминава. Кабинет след кабинет, ведомство след ведомство обещават подобрение на достъпът до лечение, възможност за лечение в чужбина, но в края на краищата, голяма част от тези пациенти не получават нищо, освен възможност да си отворят дарителска сметка и да се молят за милост на някой благотворителен базар.

  {module title="Subscribe"}{module title="Анкета"}

Подобни статии